Yeni Kimlik için Gerekli Evraklar 2021

Yeni Kimlik için Gerekli Evraklar

Yeni kimlik için gerekli evraklar hakkında bilgi almak ve yeni kimlik çıkarma işlemlerini başlatmak için makalemizi okuyabilirsiniz. Bunun yanında yeni kimlik çıkarma şartları ile ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2017 yılında başlatılan yeni kimlik çıkarma uygulaması günümüzde halen daha devam etmektedir. Vatandaşlara pek çok yönden fayda sağlayacak olan yeni kimlik kartları, hem nüfus cüzdanı hem de ehliyet yerine geçmektedir. Bunun yanında yeni kimlik kartı sahipleri çeşitli devlet dairelerinde işlemlerini daha hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedir. Bu karta sahip olan vatandaşların sahip oldukları bir diğer avantaj bazı vizesiz ülkelerde pasaport yerine geçmesidir. Vatandaşların bu karta sahip olabilmeleri için kimlik yenileme işlemleri sayfasındaki adımları takip etmeleri ve yeni kimlik için gerekli belgeler listemizdeki tüm belgeleri eksiksiz hazırlaması gerekmektedir.

Yeni Kimlik Randevu Alma Adımları

Yeni kimlik randevu alma adımlarının ilki olarak bu sayfaya gidilmesi gerekmektedir. Daha sonra sitede bulunan randevu bölümüne gidilmeli ve gerekli bilgiler doldurulmalıdır. Bilgiler doldurulduktan sonra sitede kişilerden il ve ilçe seçmesi istenmektedir. Seçimin doluluk oranı ve yakınlığa göre yapılması önerilmektedir. Aksi taktirde çok uzak bir ilçedeki nüfus müdürlüğüne gitmek zorunda kalınabilir. Seçim yapıldıktan sonra anlaşmalı bankalara kimlik ücreti ödeme adımları takip edilmelidir. Ödeme yapıldıktan sonra randevu gününde yeni kimlik için gerekli belgeler ile nüfus müdürlüğüne gidilebilir.

Kimlik Ücreti Ödeme Adımları ve Anlaşmalı Bankalar İçin Tıklayın!

Yeni Kimlik için Gerekli Evraklar

Yeni kimlik için gerekli evraklar işlemi yapacak kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kayıp kimlik ile kimlik değişimi yapacak iki kişinin getirmesi gereken belgeler farklıdır. Bu sebeple işlemi yapacak kişinin aşağıda bulunan listelerden doğru olanını seçmesi ve buna göre belge temin etmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kimlik yenileme işlemleri aksayabilir ve kişi tekrardan nüfus müdürlüğüne gitmek zorunda kalabilir. Yeni kimlik çıkarma esnasında sorun yaşamamak ve yeni kimlik için gerekli belgeler hakkında detaylı ve doğru bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki tablolara göz atabilirsiniz.

Evlilik Sebebiyle Kimlik Yenileme Belgeleri

Evlilik sebebiyle kimlik yenileme belgeleri aşağıdaki şekildedir.

 • Eski nüfus cüzdanı
 • Evlilik cüzdanı
 • Altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • 25 Türk Lirası kimlik yenileme ücreti ödeme dekontu

Yeni Doğan için Yeni Kimlik Çıkarma Evrakları

Yeni doğan bebeklere yeni kimlik çıkarma için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuruyu yapan anne ya da babanın kimliği
 • Doğum belgesi
 • Yeni doğanlar için herhangi bir ödeme yapmaya ya da fotoğraf götürmeye gerek yoktur.

Nüfuz Cüzdanı Kayıp ve Çalıntı Sonrası Yeni Kimlik için Gerekli Evraklar

Eski tip nüfus cüzdanı kaybedildiğinde yeni kimlik kartını kaybeden kişilerden farklı belgeler istenmektedir. Bu yüzden bu kısma dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Geçici kimlik belgesi
 • 25 Türk Lirası çalıntı veya kayıp nüfus cüzdanı bedeli ödeme makbuzu
 • Bir adet biyometrik fotoğraf

Not: Eski nüfus cüzdanlarını değiştirmek isteyen kişiler geçici kimlik belgesi yerine eski nüfus cüzdanını getirebilir.

Yeni Kimlik Kartı Kaybı Sonrası Kimlik Çıkarma İçin Gerekli Belgeler

Eski kimlik kartının kayıp edilmesi sonrasında yeni kimlik için gerekli belgeler şu şekildedir.

 • 45 Türk Lirası ödeme dekontu
 • Son 6 ayda çekilmiş olan 1 biyometrik fotoğraf. (Eğer sistemdeki fotoğrafınız 6 ay içerisinde çekilmişse buna gerek yoktur.)
 • Ehliyet gibi kimliği kanıtlayıcı belgelerden biri

Yeni kimlik için ne gerekiyor sorusuna cevap arayan ziyaretçilerimiz yeni kimlik için gerekli evraklar makalemizi okuduktan sonra ödeme işlemlerinin nasıl yapılacağına dair detaylı bilgileri almak için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilir.