Yapı Kredi Ne Zaman Kuruldu?

Yapı Kredi Ne Zaman Kuruldu

Teknolojinin ilerlemesiyle insanlar hayat standartlarını daha da yükseltmek için farklı yollara başvurmuşlardır. Bu başvurulan yollar arasında neredeyse tüm insanların etkileşimde olduğu bankalar vardır. İnsanlar bankalar sayesinde paralarını güvenle muhafaza edebilmekte ve beklenmeyen durumlar yüzünden bir anda fakirleşmekten kaçınabilmektedir. Ülkemizde bankacılık sektörü uzun zamandan beri faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla köklü bankaların sayısı oldukça fazladır. Yapı Kredi, uzun zamandan beri varlığını sürdüren köklü bankalardan biridir.

Yapı Kredi Ne zaman Kuruldu?

Yapı Kredi ne zaman kuruldu sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Yapı Kredi 1944 yılında, Türkiye’nin dördüncü özel bankası olarak hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca ilk ulusal çaplı banka unvanını da taşıyan Yapı Kredi, Kazım Taşkent tarafından kurulmuştur. Aynı zamanda Doğan Sigorta’nın kurucusu olan Kazım Taşkent, bir dönem yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle bankayı daha fazla ayakta tutamamış ve borçlar dolayısıyla devletin el koymasının önüne geçememiştir. El koyulan banka bir süre sonra Vehbi Koç’un 1926 senesinde kurduğu Koç Holding’e satılmıştır.  Satıldığı günden bu yana Koç Holding’in bir kuruluşu olarak çalışan Yapı Kredi, 2006 senesinde Koçbank ile birleştirilmiştir.

Yapı Kredi, Koç Finansal Hizmetler kuruluşunun bir şirketidir. Koç Finansal Hizmetler’in %50 hissesi, dünyadaki en eski banka kuruluşlarından biri olan ve dünya çapında toplamda 20 milyon müşteriye hizmet veren UniCredit Group’a aittir. Geri kalan %50 hisse ise Koç grubuna aittir.

Yapı Kredi Hangi Alanlarda Hizmet Vermektedir?

Yapı Kredi bankası kurulduğu günden bu yana müşterilere verdiği hizmetlerin sayısını artırmıştır. Verilen hizmetler arasında konut kredisi müşterilerin oldukça ilgisini çekmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi Yapı Kredi, insanların daha kolay konut sahibi olmasına olanak sağlayan kredi seçenekleri sunmayı amaç edinmektedir. Örnek olarak Yapı Kredi bankasından alınan konut kredilerinin faiz oranları diğer bankalara göre daha düşüktür.

Yapı Kredi, konut kredisi dışında yatırım bankacılığı, perakende bankacılık, varlık yönetimi, ticari ve kurumsal bankacılık, finansal kiralama, ve portföy yönetimi gibi birçok alanda daha hizmet vermektedir. Yapı Kredi’nin hisse dağılımına bakıldığında %81,8’inin Koç Finansal Hizmetler’e ait olduğu, geri kalan kısmının ise halka açıldığı görülmektedir.

Kredi Fırsatı

Eğer teklif açılmazsa size ulaşabilmemiz için lütfen e-mail adresinizi yoruma bırakınız.