VEDOP Sorgulama Nasıl Yapılır 2020

VEDOP SORGULAMA NASIL YAPILIR

VEDOP sorgulama yardımıyla pek çok vergi beyanname işlemi otomatik olarak gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. VEDOP beyanname sorgulama işlemlerinin yapılmasına da olanak sağlayan Vergi Daireleri Tam Otomasyon Projesi sayesinde kurum ya da kişiler hızlı ve masrafsız sorgulama yapabilmektedir. VEDOP yardımıyla, vergi ile ilgili işlemlerini gerçekleştirmek isteyenlere farklı kolaylıklar sağlanmıştır. Bu kolaylıklar hakkında detaylı bilgi almak ve VEDOP’un ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrenmek için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

VEDOP Nedir?

VEDOP sorgulama işlemlerinin yapılmasına olanak sağlayan Vergi Daireleri Tam Otomasyon Projesi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yönetimiyle gerçekleştirilen bir projedir. Bu proje yardımıyla pek çok işlem otomasyona uğramış ve daha kolay ve güvenli hale getirilmiştir. Vergi Dairesi çalışanlarının da daha verimli ve aktif bir çalışma ortamına sahip olmasını sağlayan bu otomasyon projesi, geçmişte oldukça yavaş olan ve pek çok bürokratik işlemden geçen meselelerin anık olarak çözümlenmesine imkân tanımıştır.

VEDOP Sorgulama Ne İşe Yarar?

VEDOP sorgulama, e-devlet hizmetlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu hizmet sayesinde online olarak anlık veri alışverişi yapılabilmektedir. Genellikle beyanname sorgulama işlemleri için başvurulan bu hizmet tamamen ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Vergi daireleri bu hizmet sayesinde vatandaşların gerekli verilerini hızlı bir şekilde alabilmekte ve yapılacak işlemlerin hızla halledilmesini sağlamaktadır. Ayrıca VEDOP sorgulama yardımıyla, kayıt dışı işlemlerin yapılması engellenmekte ve vergilendirmelerin kurallar çerçevesinde yapılmasına olanak tanınmaktadır.

VEDOP Beyanname Sorgulama Nasıl Yapılır?

VEDOP Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunmuş olduğu hizmeti aracılığıyla VEDOP beyanname sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için ilk olarak VEDOP sayfasına girilmelidir. Bu sayfaya girildikten sonra çıktı seri no, AZO durumu ve beyanname sorgulama sekmeleri görülebilmektedir. Gereken sekmeye girildikten sonra ilk olarak beyanname numarası yazılmalıdır. Beyanname numarası olmadan sorgulamama yapılamamaktadır. Gereken boşluğa beyanname numarası yazıldıktan sonra güvenlik kodu da girilmeli ve sonra “sorgula” butonuna tıklanmalıdır.

VEDOP sorgulama sayfasından beyanname sorgulama dışında ETGB kapanma tarihi, TRT bandrol durumu, AZO durumu ve çıktı seri numarası da öğrenebilmektedir. Bu gibi işlemler için gereken sekmelere girilmeli ve istenilen bilgilen eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Sorgulamalar VEDOP sorgulama sayfasından herhangi bir ücret ödemeden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.