Vakıfbank Kimin? Vakıfbank Devlet Bankası Mı?

Vakıfbank Kimin Devlet Bankası Mı

Vakıfbank kimin ve Vakıfbank devlet bankası mı gibi pek çok sorununun cevabına sayfamızda bulunan makaleden ulaşabilirsiniz. Bunun yanında bankanın kuruluş serüveni, zamanında hangi şirketler tarafından hangi tarihlerde alınıp satıldığı yazımızdan öğrenilebilmektedir. Bunun yanında, bankanın sunmuş olduğu hizmetlere de makalemizde değinilmektedir.

Vakıfbank Kimin? Vakıfbank Devlet Bankası Mı?

Vakıfbank devlet bankası mı sorusu kuruluşun ismi sebebiyle sık sık sorulmaktadır. 2021 yılı itibariyle şirket büyük oranda devlete aittir. Ancak özel kişilerin ve kurumlar belirli bir oranda bankanın hisselerine sahiptir. Fakat bu durum bankanın devlet bankası statüsünü değiştirmemektedir. Vakıfbank kimin sorusuna cevap verilebilmesi için firmanın ortaklık yapısının incelenmesi gerekmektedir. Bu inceleme öncesinde bankanın tarihi göz önünde bulundurulmalı ve hangi olaylar neticesinde günümüzdeki ortaklık yapısına kavuştuğuna dair bilgi sahibi olunmalıdır.

1954 yılında devlet tarafından kurulan Vakıfbank, hizmetlerini halen bu statüsü altında sunmaya devam etmektedir. Her geçen gün müşteri kitlesini genişletmekte ve insanlara düşük faizli kredi fırsatları sunmaya devam etmektedir. Maksimum müşteri memnuniyeti anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Vakıfbank ulaşılabilirliğini artırmak amacıyla pek çok kanal kullanmaktadır. Bu kanallara internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM bankacılığı örnek gösterilebilir. Şubeye uzak noktalardan telefon ve internet bankacılığı kullanılarak işlemlerin yapılabilmesi vatandaşlara büyük oranda kolaylık sağlamaktadır.

Vakıfbank Kimin Devlet Bankası Mı (1)

Vakıfbank Ortaklık Yapısı

Vakıfbank kimin sorusunu soran pek çok kişi şirketin ortaklık yapısını merak etmektedir. Çünkü bu ortaklık yapısı soruya net ve kesin bir cevap verilebilmesine imkân vermektedir. Son verilere göre Vakıfbank’ın ortaklık yapısı şu şekildedir;

Vakıfbank devletin mi sorusuna cevap olarak da yukarıdaki ortaklık yapısı incelenebilir. Yönetim kurulundaki dağılıma göre devlete ait koltuklar çoğunluktadır. Bu da verilecek kararlarda devletin söz sahibi olduğunu göstermektedir. Diğer devlet bankaları hakkında bilgi almak isteyen okuyucularımız “Devlet Bankaları” sayfamızı ziyaret edebilir.