Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Ocak 2021

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu (Ocak 2021)

Öğrenci yardım parası başvurusu yapmak için makalemizden yardım alabilir ve öğrenci yardımı tutarı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanında yardım parası alacak öğrencilerin hangi şartlara sahip olması gerektiğini yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Eğitime verilen ilgi ve önem öğrenci sayısının her geçen gün artmasına sebep olmaktadır. Özellikle küçük köylerde ilkokul açılması ve her şehirde üniversite projesi bireylerin eğitim hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Ancak hatırı sayılır miktarda öğrenci maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitim hizmetlerinden mahrum kalabilmektedir. Her şehirde her üniversite bölümünün olmaması da öğrencilerin başka şehirlere gidip maddi zorluklar çekmesine sebep olabilmektedir. Bu zorlukların ortadan kaldırılabilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı yapmaktadır. Maddi durumunun yetersiz olduğu tespit edilen ve gerekli koşulları sağlayan ailelere öğrenci parası verilmektedir.

Kimler Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Yapabilir?

Öğrenci yardım parası başvurusu ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite fark etmeksizin tüm eğitim seviyelerinde bulunan öğrenciler tarafından yapılabilmektedir. Yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve olumlu sonuçlanması durumunda para yardımından yurda kadar pek çok konuda öğrenciye destek olunmaktadır. Öğrencilerin talep ettikleri her bir destek için ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı için sık sık yeni ilanlar açmakta ve yardıma ihtiyacı olan kişilerin başvurularını almaktadır. Bu başvurular kısa süre içerisinde değerlendirilmekte ve geri dönüş yapılmaktadır. Geri dönüşün olumlu olması neticesinde öğrencilerin para yardımı gibi pek çok destekten yararlanabilmesi için talep edilen belgeleri belirtilen tarihte iletmesi gerekmektedir.

Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar?

2021 yılının ocak ayında yapılan açıklamalara göre öğrencilere para yardımı miktarı;

  • İlkokul seviyesinde eğitim gören öğrenciler için yıllık 2.317 Türk Lirası
  • Lise ve dengi eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler için yıllık 3.475 Türk Lirası
  • Üniversitede eğitimini sürdüren öğrenciler için ise 4.634 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Öğrenci Yardımı Hangi Alanlarda Yapılmaktadır?

Öğrenci yardımı ihtiyaç duyulan her alanda yapılmaya devam etmektedir. Özellikle yurt ya da ev masraflarını karşılayamayan ve ailesinin maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere para yardımı yapılmaktadır. Bunun yanında pek çok öğrenciye üniversiteleri ya da okulları tarafından yemek yardımı yapılmaktadır. Ek olarak pek çok sosyoekonomik avantajı kapsayan Sosyal Ekonomik Destek de öğrencilere verilen yardım türleri arasında bulunmaktadır.

Öğrenci Parası Kimlere Verilmektedir?

Öğrenci parası ihtiyacı olduğu tespit edilen tüm öğrencilere kontenjan dahilinde verilmektedir. Ancak belirli zorlu koşullar altında bulunan öğrencilerin bu yardımlardan yararlanma ihtimali daha yüksektir. Geçmişte yapılan yardımlar ve yapılan açıklamalar dahilinde öğrenci parası alma ihtimali yüksek kişiler aşağıda listelenmiştir.

  • 18 yaşına kadar çocuk esirgeme kurumlarında yaşamış ve daha sonrasında yükseköğrenim hayatına başlayan kişiler.
  • Üniversitede devlet yurdunda kalan öğrenciler.
  • Ebeveynleri ve diğer aile üyeleri kaza, hastalık veya doğal afet sebebiyle çalışamayacak durumda olan bireyler.
  • Bakanlıklar tarafından görevlendirilen uzmanların oluşturduğu komisyonlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda, eğitim masraflarını karşılayacak gücü olmadığına karar verilenler.
  • Aile üyelerinden herhangi birinin velayeti ya da vesayeti altına verilmiş, devletin koruma kararı aldığı çocuklar.

Yukarıda bulunan özelliklerden herhangi birine sahip olan öğrenciler, öğrenci yardım parası başvurusu yapabilmektedir. Sed yardımı ya da Sosyal Ekonomik Destek olarak da bilinen bu öğrenci yardımı için SED yardımı başvurusu sayfasına gidebilirsiniz.