Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusu kredi veya bankayla ilgili işlem yapacak olan herkesin aklına en az bir kere gelmiştir. Kredi notu nasıl öğrenilir olarak da sorulabilen bu sorunun cevabına geçmeden önce işleyişi kavrayabilmek için kredi notunun ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Aksi taktirde düşük olduğu öğrenilen notun nasıl yükseltilebileceği hakkında soru işaretleri kafalarda oluşabilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, herhangi bir finansal kuruluşun müşterisi olan kurumların ya da kişilerin aldıkları borçları ödeme potansiyellerini ve bağlı oldukları bankaya karşı sorumluluklarını yerine getirme olasılığını belirten bir puandır. Bu puan verilirken kurumların veya kişilerin finansal dünyada gerçekleştirdikleri tüm eylemler dikkate alınmaktadır. Borçların zamanında ödenmesinden, güncel borçların miktarına, banka hesaplarına olan para giriş çıkışlarından, otomatik ödeme talimatlarına kadar pek çok eylem kredi notu hesaplama esnasında dikkate alınmaktadır.

Kredi notu hesaplama yapıldıktan sonra dikkate alınan değişkenler ışığında kişiye özel bir puan oluşturulmaktadır. 0’dan 1900’e kadar verilen bu puan ne kadar yüksekse kişi ya da kurum bankalar nezdinde o kadar güvenilirdir. Bankalardan alınan veriler ve edinilen tecrübeler analiz edildiğinde, kredi notu 900 ve altında olan kişi ya da kurumların bankadan kredi alma süreci oldukça zorlu geçmektedir. Öyle ki bu puan aralığında bir kredi notuna sahip kişinin neredeyse tüm kredi başvuruları olumsuz yanıtlanmaktadır. Bunun aksine kredi notu sorgulama yapan ve puanı 1500’ün üzerinde çıkan kişi ve kurumların kredi veya kredi kartı başvurularının büyük bir çoğunluğu olumlu sonuçlanmaktadır.

KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM 2

Kredi Notu Hesaplama Kriterleri

Kredi notu hesaplama kriterleri göz önünde bulundurulduğunda kredi ve kredi kartı işlemlerinin büyük önem arz ettiği görülmektedir. Özellikle yapılan harcamaların ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı kredi notunu belirleyen ana faktörlerden biri olarak belirtilmektedir. Kredi ve kredi kartı borçları gereken zamanda ödendiği taktirde kredi notu yükselmektedir. Aksi söz konusu olduğu taktirde kredi notu olumsuz etkilenmekte ve her geciken ödeme için düşmektedir. Kredi notu hesaplama kriterlerinden bir diğer önemli olanı ise yapılan para alıverişidir. Kredi kartı ile yapılan harcamalar, kredi kullanımının sıklığı puanın yükselmesine imkân vermektedir. Kredi kapsamında yapılan harcama ne kadar çok ise kişinin kredi puanı o derecede yükselmektedir. Ancak bilinmelidir ki harcamaların olumlu etki yaratabilmesi için ödemelerinin zamanında ve eksiksiz yapılması gerekmektedir. Bu iki kriterin yanında kişinin aylık ve yıllık geliri, kredi notunun belirlenmesinde büyük bir role sahiptir. Ek olarak, kredi kartı ve kredi sayısı, kredi borç oranı, otomatik ödeme talimatları ve kefil işlemleri gibi farklı değişkenler de kredi notuna etki etmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusu bankadan kredi çekecek kişilerin aklında yer etmektedir. Çünkü bu sorunun cevabı, kişinin kredi başvurusunun olumlu olup olmayacağı hakkında fikir vermektedir. Kredi notu nasıl öğrenilir sorusu internette aratıldığında genellikle ilk cevap Findeks olmaktadır. Ancak Findeks’in yanında e devlet üzerinden de kredi notu sorgulama yapılabilmektedir. Findeks üzerinden kredi notu öğrenmek isteyen kişilerin ilk olarak TC kimlik numarası üye olması ve belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir.  Ücretsiz kredi notu öğrenmek isteyen kişiler e devlet kredi notu sayfasına gidip gerekli adımları takip ederek herhangi bir ücret ödemeden gerekli bilgiyi edinebilmektedir.

Kredi Fırsatı
Kredi Fırsatı

Eğer teklif açılmazsa size ulaşabilmemiz için lütfen e-mail adresinizi yoruma bırakınız.