Kimlik Yenileme Ücreti Ödeme İşlemleri 2021

Kimlik Yenileme Ücreti Ödeme İşlemleri

Kimlik yenileme ücreti ödeme adımlarına makalemizden ulaşabilir ve kimlik değiştirme ücreti yatırılabilecek bankaları öğrenebilirsiniz. Bunun yanında kimlik değişimi için randevunun nereden alınması ve ödemenin ne zaman yapılması gerektiğini makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Dijital çağa geçilmesiyle birlikte her alanda olduğu gibi resmi belge ve dokümanlar konusunda da birtakım düzenlemeler yapılmaya başlandı. Bu düzenlemeler ışığında kimlik, sürücü belgesi ve bazen de pasaport yerine geçen tek bir kimlik kartı kullanılmasına karar kılındı. Böylelikle vatandaşların belirli bir süreye kadar kimlik değişimi yapması ve kimlik yenileme ücreti ödeme işlemlerini takip etmeleri zorunlu hale geldi. Makalemize konu olan bu zorunluluk dahilinde takip edilmesi gereken yeni kimlik çıkarma adımları, doğru bir şekilde takip edildiği taktirde kısa süre içinde yeni kimlik kartına kavuşmak mümkündür.

Yeni Kimlik Çıkarma Adımları

Yeni kimlik çıkarma işlemlerini gerçekleştirmek için ilk atılması gereken adım randevu almaktır. Randevu almak için kişilerin ilk olarak hangi nüfus müdürlüğünden işlem yapmak istediğine karar vermesi gerekmektedir. Dünyayı sarsıcı bir şekilde etkisi altına alan virüs salgını sebebiyle vatandaşların kendilerine en yakın müdürlüğü tercih etmeleri önerilmektedir. En yakın nüfus müdürlüğünden randevu almak ve yeni kimlik çıkarma işlemlerini başlatmak isteyen kişilerin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesini ziyaret etmesi gerekmektedir. Randevu alındıktan sonra gerekli belgeler hazırlanmalı ve anlaşmalı bankalardan birine kimlik yenileme ücreti yatırılmalıdır. Ardından eski kimlik kartı ya da ehliyet ile birlikte, gereken belgeler de alınarak randevu alınan müdürlüğe gidilmelidir. Gerekli prosedürler yerine getirildikten bir süre sonra kimlik değişimi tamamlanmakta ve yeni kimlik posta yoluyla sahibine ulaştırılmaktadır.

Yeni Kimlik Randevu Alma İşlemleri

Kimlik yenileme randevu alma işlemleri için kişilerin ilk olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bu siteyi ziyaret ettikten sonra “Randevu İşlemleri” bölümü seçilmelidir. Yeni açılan sayfada “TC Kimlik Kartı- Randevu Al” sekmesine tıklanmalıdır. Bu sekmede bulunan ad, soyad, telefon numarası, kimlik numarası ve doğum tarihi gibi bilgiler doğru bir şekilde girilmelidir. Ardından “Devam Et” tuşuna basılmalıdır. Son adımda randevu alınacak il ve ilçe seçilmelidir. Bazı ilçelerin nüfus müdürlükleri dolu olabilmektedir. Randevu almaya uygun ilçe seçilmeli ve ardından nüfus müdürlüğünün müsait olduğu tarih işaretlenmelidir. Onaylama yapıldıktan sonra randevu işlemleri tamamlanmaktadır. İnternet yerine kimlik yenileme randevu numarası aranıp gerekli işlemler yapılarak kısa sürede randevu alınabilir. Kimlik yenileme numarası üzerinden randevu almak için bu sayfa ziyaret edilebilir. Kimlik yenileme randevu işlemleri tamamlandıktan sonra kimlik değişimi yapılabilmesi için kişilerin anlaşmalı bankalardan kimlik yenileme ücreti ödeme adımlarını takip etmesi gerekmektedir.

Kimlik Yenileme Ücreti Ödeme Seçenekleri

Kimlik yenileme ücreti yatırma işlemi yapmak isteyen kişilerin pek çok farklı seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında ATM, banka şubesi ve internet bankacılığı olarak 3 alternatif bulunmaktadır. Kimlik değiştirme ücreti ATM ya da banka şubesinden yatırılacaksa kişilerin verilen makbuzu almaları gerekmektedir. Kimlik yenileme ücreti yatırma işlemlerini banka şubelerinden yapacak kişilerin dekontu, ATM’den yapacak kişilerin ise makbuzu saklamaları ve randevu aldıkları gün diğer belgeler ile birlikte yanlarında götürmeleri önerilmektedir. Aksi taktirde işlemler tamamlanamamaktadır. Yeni kimlik ücreti internetten yatırma yöntemi ile yapılacaksa aşağıda bulunan adımlar takip edilmelidir.

Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Yatırma

Yeni kimlik ücreti internetten yatırma işlemlerini yapmak isteyen kişilerin ilk olarak anlaşmalı bankalardan birini seçmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı bankalara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. Seçilen anlaşmalı bankanın mobil bankacılık ya da internet bankacılığı sistemine giriş yapıldıktan sonra “Ödemeler” bölümüne girilmelidir. Bu bölümde “Resmi Kurumlar” ibaresi geçen sekmeye tıklanmalıdır. “Kimlik Kartı Satış Bedeli Ödeme” bölümüne geldikten sonra kimlik değişimi yapacak olan kişilerin bu seçeneği tıklamaları gerekmektedir. Eski kimliği kayıp olan ve yeni kimlik kartı çıkarmak isteyen kişiler ise ilgili sekmeyi seçmelidir. Çünkü kayıp kimlik kartı için ayrı kimlik değişimi için farklı ücretler ödenmekte, farklı belgeler talep edilmektedir. Yapılan son güncellemelerde kimlik değiştirme ücreti 25 TL olarak belirlenmiştir. Bu bedel ödendikten sonra yeni kimlik ücreti internetten yatırma adımları tamamlanmaktadır. Kişilerin ödeme yaptıktan sonra mutlaka dekontu e mail adreslerine talep etmeleri gerekmektedir. Kimlik yenileme ücreti ödeme işlemleri yapıldıktan sonra makbuz alınmadıysa telaş edilmemelidir. Çünkü nüfus müdürlüğü sistemine ödemenin yapıldığına dair veri girişi yapılmaktadır. Randevuyu alan ve ödemeyi yapan kişiler randevu tarihinde ve saatinde gerekli belgeler ile nüfus müdürlüğüne gidip yeni kimlik kartlarını kısa süre içerisinde elde edebilirler.

ANLAŞMALI BANKALAR
AKBANK FİNANSBANK TURKLAND BANK
AKTİF YATIRIM BANKASI HSBC BANK TÜRK EKONOMİ BANKASI
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI ICBC TURKEY BANK TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
ALTERNATİFBANK ING BANK TÜRKİYE GARANTİ BANKASI
ANADOLUBANK KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI TÜRKİYE HALK BANKASI
ARAP TÜRK BANKASI ODEA BANK TÜRKİYE İŞ BANKASI
CITIBANK PTT ŞUBELERİ TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI
DENİZBANK ŞEKERBANK VAKIF KATILIM BANKASI
BURGAN BANK T.C. ZİRAAT BANKASI YAPI VE KREDİ BANKASI
FİBABANKA TURKISHBANK ZİRAAT KATILIM BANKASI

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar İçin Tıklayın!

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlik kaç günde gelir sorusu kimlik yenileme ücreti ödeme işlemlerini tamamlayan ve belgeleri nüfus müdürlüğüne teslim eden pek çok vatandaş tarafından sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı bulunan ile ve ilçeye göre değişkenlik göstermektedir. Kimliklerin Ankara’da basılması ve bazı illerde kargoların daha seyrek sefer düzenlemesi sürenin değişiklik göstermesine etkide bulunmaktadır. Tahmini bir hesaba ve güncel koşullara göre kimlik teslimatı 3 ila 15 gün arasında tamamlanmaktadır.

Yeni Kimlik Son Tarih Ne Zaman?

Yeni kimlik son tarih geçmişte 2020 yılının sonuna kadardı. Ancak küresel salgının ortaya çıkması ve pek çok insanın kimlik değişimi işlemlerini ertelemek zorunda kalması bu tarihin daha ileriye alınmasına sebep oldu. Alınan son karara göre yeni kimlik son tarih olan 2023 yılına kadar alınmalıdır. Aksi taktirde ek ödemeler ya da resmî kurumlarda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Kimlik değişimi için bu makalede anlatılan adımlar takip edildiği ve eksiksiz bir şekilde kimlik yenileme ücreti ödeme işlemleri yapıldığı taktirde herhangi bir sorun çıkmayacaktır.