İbana Para Gönderme ve ATM’den Para Yatırma İşlemleri

İbana Para Gönderme ATM'den Para Yatırma İşlemleri

İbana para gönderme ya da ATM’den para yatırma işlemi yapmak isteyen vatandaşlarımız makalemizde bulunan adımları takip edebilir. Teknolojinin getirdiği kolaylıklardan yararlanarak yapılan bu işlemler için pek çok banka herhangi bir ücret talep etmemektedir. İşlem ücreti alan bankalar ise 1 ya da 2 Türk Lirası gibi çok düşük rakamlara bu işlemi gerçekleştirmektedir. Hem banka kartıyla hem de kartsız olarak yapılabilecek ibana para yatırma işlemleri bankaların kendi ATM’lerinden ya da ortak ATM’lerden yapılabilmektedir.

ATM’den Para Yatırma

ATM’den para yatırma işlemi yapmak isteyen kişilerin bankaya özel ATM ya da ortak bankamatik bulması gerekmektedir. Ortak bankamatikler daha fazla işlem ücreti talep ettiği için mümkün olduğunca bankaya özel olanlar tercih edilmelidir. En yakın ATM nerede öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Google Haritalar uygulamasından ya da bankaların mobil uygulamalarından yararlanabilir. Bankamatiğe doğru yola çıkmadan önce kişilerin ibana para gönderme işlemi için sahip olmaları gereken bilgileri toplamaları gerekmektedir. Bankamatik üzerinden hesaba para yatırma işlemleri için telefon bankacılığı açık cep telefonu, para gönderimi yapılacak kişinin kimlik numarası ve hesap bilgileri olmalıdır. Gerekli bilgilere sahip olan kişiler ATM üzerinden para gönderimi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilir.

İbana Para Gönderme ATM'den Para Yatırma İşlemleri (1)

İbana Para Gönderme Adımları

İbana para yatırma işlemi yapmak isteyen kişilerin seçtiği bankamatik türüne göre menüde bulunan işlemlerin adı farklılık gösterebilir. Ancak herhangi bir karışıklık olmaması amacıyla pek çok banka bankamatiklerinde kullandıkları seçenek isimlerini aynı yapmaktadır. Aşağıda anlatılanlardan farklı seçeneklerle karşılaşılması durumunda en yakın opsiyon seçilerek yine aynı işlem gerçekleştirilebilir.

  1. İbana para atma için ilk olarak menü dili “Türkçe” seçilmelidir.
  2. Sonrasında “Para Yatırma” seçeneğine tıklanmalıdır.
  3. Üçüncü adım olarak eğer para gönderilecek kişi başka biriyse “Başkasının Hesabına” tuşuna basılmalıdır.
  4. Para gönderilecek kişinin kimlik numarası girilmelidir.
  5. Bu adımda ise para gönderen kişinin cep telefon numarası girilmelidir.
  6. Hesaba para yatırma işlemlerinin bu adımında bankamatik IBAN ya da hesap numarasını sormaktadır. Sorulan bilgiye göre gerekli bilgiler girilmelidir.
  7. Bu adımda ne kadar para gönderileceği yazılmalıdır.
  8. Bazı bankamatiklerde bu adımda paranın gönderim amacı sorulmaktadır.
  9. Kesinti yapılacak tutara dair bilgi alındıktan sonra onay tuşuna basılmalıdır. Kişilerin yapılacak kesintiyi dikkate alarak ek para koymaları önerilmektedir.
  10. Bankamatiğe belirtilen para miktarı koyulmalı ve sonrasında SMS onayı ile gelen şifre girilmelidir.

Kartsız bir şekilde ibana para gönderme işlemlerini tamamlayan kişilerin her ihtimale karşın makbuz alması önerilmektedir.