IBAN Numarası Kaç Haneli Olur?

IBAN numarası kaç haneli olur ve IBAN nasıl yazılır diye merak ediyorsanız makalemizden en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. Ek olarak IBAN numarası nerede kullanılır ve IBAN no sorgulama işlemi nasıl yapılır yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

IBAN Numarası Nedir?

IBAN numarası denilince insanların aklına genellikle hesap numarası gelmektedir. Ancak bu büyük bir yanılgıdır. Hesap numarası banka içerisindeki transferlerde daha sık kullanılırken IBAN numarası hem bankalar arası hem de uluslararası işlemlerde kullanılmaktadır. İçerisinde hesap numarası dahil olmak üzere pek çok farklı türden numarayı barındıran IBAN numarası, banka hesabı olan herkes tarafından kullanılabilmektedir. Genellikle para transferleri, fon ve hisse senedi alışverişi ve döviz alım satımında kullanılan IBAN no, banka şubelerinden öğrenilebilmektedir.

IBAN Numarası Kaç Haneli Olur?

IBAN numarası kaç haneli olur sorusu para transfer işlemi yapacak kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. IBAN kaç haneli bilinmediği taktirde, havale, EFT ve swift gibi işlemler yapılamamaktadır. Alıcı kişinin numarası eksik bilinmesinin yanı sıra kişinin kendi IBAN numarasını eksik bildiği durumlarda da transfer esnasında problemler çıkabilmektedir. Bu da acil gerçekleşmesi gereken para transferlerinin veya ödemelerin gerçekleşmesine engel olabilir. Bu yüzen IBAN numarası başkasına gönderilmeden önce kaç haneli olduğu kontrol edilmelidir.

IBAN Kaç Haneli Olur?

Ulusal standartlardaki bir IBAN numarası 34 haneden oluşurken, Türkiye bankalarındaki IBAN numaraları 2 harf ve 24 rakam olmak üzere toplam 26 haneden oluşmaktadır. Baştaki iki harf olan “TR” Türkiye’nin uluslararası kodunu temsil etmektedir.

IBAN Numarası Sorgulama

IBAN kaç haneli öğrenen okuyucularımız, kendi IBAN numaralarını nasıl öğreneceklerine dair sorular sormaktadır. IBAN numarası sorgulama için kullanılabilecek en iyi araç internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığında bulunan “Hesaplarım” sekmesinden vadeli ya da vadesiz hesaplarınızın IBAN numaralarını öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde mobil bankacılık kullanarak da IBAN numarası sorgulama yapılabilmektedir. Mobil bankacılık ve internet bankacılığı haricinde internet şubelerinden ve müşteri hizmetlerinden IBAN no öğrenilebilmektedir.

IBAN Nasıl Yazılır?

IBAN kaç haneli olur sorusuna cevabını bulan kişilerin kafasında IBAN nasıl yazılır sorusu oluşabilmektedir. Herhangi bir karışıklık çıkmaması amacıyla ilk olarak TR ibaresi yazılmalı ve ardından gelen sayılar sırasıyla başlangıçtaki 8 hane, 4 haneli şube kodu, 11 haneli müşteri no ve 4 haneli hesap ek no yazılmalıdır. IBAN numarası böyle yazıldığı taktirde herhangi bir karışıklık olmadan para transferleri gerçekleştirilebilmektedir.