Hafta Sonu EFT Olur Mu? Yapılır Mı?

Hafta Sonu EFT Olur Mu Hafta Sonu EFT yapılır mı

Hafta sonu EFT olur mu ve EFT hafta sonu ne zaman hesaba geçer gibi soruların cevaplarını makalemizin devamından bulabilirisiniz. Bunun yanında hangi bankaların hafta sonunda EFT işlemi gerçekleştirdiğini öğrenebilir ve bu bankalar üzerinden işlem yaparak 7/24 bankalar arası para transferlerini yapabilirsiniz.

Hafta Sonu EFT Olur Mu? Yapılır Mı?

Hafta sonu EFT işlemlerini yapabilmek için bazı özel anlaşmalı bankalardan transfer yapılması gerekmektedir. İnternet bankacılığının öncülerinden olan Papara haricinde hiçbir banka hafta sonunda EFT işlemi gerçekleştirilmesine imkân vermemektedir. Ancak pek çok banka Papara ile anlaşmalı olduğu için farklı bankalar ile hafta sonu olması fark etmeksizin her saatte EFT işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kişilerin EFT işlemlerini hafta sonunda da hızlı bir şekilde yapabilmesi için önerilen yöntemde ilk olarak para banka hesabından Papara’ya gönderilmektedir. Sonrasında Papara’dan EFT’nin gerçekleştirileceği diğer banka hesabına para gönderimi yapılmaktadır. Bu yöntemle dolaylı yoldan hafta sonu EFT işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Papara ile anlaşmalı bankaların listesine uygulama üzerinden ulaşılabilmektedir.

Diğer Bankalarda Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

Pek çok köklü banka halen EFT’ye dair geleneksel görüşü devam ettirmektedir. Buna bağlı olarak EFT hafta sonu gerçekleştirilememektedir. Cuma günü saat 17.00’dan sonra yapılan tüm para transferleri, pazartesi günü saat 09.00’dan sonra gerçekleştirilmektedir. Acil para göndermesi gereken kişilere Papara yöntemi tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde ortak ATM üzerinden para yatırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, TEB, Denizbank, Akbank, Vakıfbank ve Garanti BBVA gibi köklü bankalar dahil olmak üzere neredeyse tüm bankalar ortak ATM anlaşmasına dahildir. Bu sayede ortak ATM’den para çekimi yapılıp tekrar istenilen bankaya yatırma işlemi yapılabilmektedir. Her bankanın ortak ATM aracılığıyla para çekme ve yatırma için belirlediği ücretler farklıdır.

Hafta sonu EFT işlemleri için ortak ATM yöntemini tercih eden banka müşterilerinin para çekme ve yatırma limitlerine dair bilgi sahibi olması gerekmektedir. Pek çok banka ortak ATM aracılığıyla sadece 1500 Türk Lirası para çekimi yapılmasına izin vermektedir. Bazı bankalarda bu tutar daha düşükken bazılarında ise daha fazladır. Daha detaylı bilgilere EFT sayfamızdan ulaşabilirsiniz.