Garanti Bankası Kimin? Sahibi Kim?

Garanti Bankası Kimin Sahibi Kim

Garanti Bankası kimin ve sahibi kim öğrenmek isteyen vatandaşlarımız makalemizden bankanın tarihini ve ortaklık yapısını öğrenebilir. Bunun yanında bankanın geçmişten bugüne hangi firmaların çatısı altında hizmet verdiği ve kaç defa el değiştirdiği yazımızın devamından öğrenilebilmektedir.

Yakın geçmişte yapılan alım satımlar sebebiyle Garanti Bankası kimin ve Garanti Bankası sahibi kim gibi sorular trend olmuştur. Bu soruların cevabına geçmeden önce bankanın tarihi hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Garanti Bankası, yeni adıyla Garanti BBVA, 1946 senesinde özel girişimler neticesinde %100 yerli sermaye ile kurulmuştur. Türk menşeili özel bankalar arasında büyük çapta bir müşteri portföyüne sahip olan banka, her geçen gün hizmet verdiği kitleyi genişletmektedir. Bankanın kitlesini genişletebilmesine imkân sağlayan en büyük etken yaptığı yatırımlardır. Yenilikçi alanlarda yapılan yatırımlar ve geliştirmeler neticesinde güvenilir, yüksek teknoloji sahibi ve ulaşılabilir bir hizmet anlayışı ortaya çıkmıştır. Bu hizmet anlayışı, 2,5 milyon liralık bir yatırımdan 44 milyar dolarlık uluslararası bir banka ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Garanti Bankası Kimin?

Garanti Bankası kimin sorusuna cevap verilebilmesi için cevabın verileceği tarihin dikkate alınması gerekmektedir. Çünkü Garanti Bankası, tarihi boyunca pek çok farklı firmanın bünyesinde bulunmuştur. Kronolojik olarak sıralamak gerekirse bankanın 1946 yılındaki ilk sahipleri kar elde etmek isteyen girişimci Türk iş adamları olarak kabul edilebilir. Kısa süre içerisinde büyük gelişme kaydetmeyi başaran Garanti Bankası, büyük holdinglerin dikkatini çekmiştir. Ardından pek çok yatırım almaya başlamış ve 80’li yıllara gelindiğinde Sabancı Holding ve Koç Holding’in çoğunluğa sahip olduğu bir şirket haline gelmiştir. Üç yıl sonra, 1983’te Garanti Bankası sahibi değişmiş ve Doğuş Holding olmuştur. Doğuş Holding, yatırımcı sayısını arttırmak ve bankayı daha da geliştirmek amacıyla 1990’da şirketi halka arz etmiştir.

Garanti Bankası sahibi Doğuş Holding’in hisselerini kademeli bir şekilde satmasıyla birlikte değişikliğe uğramıştır. Bankanın el değiştirme süreci, İspanya merkezli BBVA isimli finans şirketine 2010 senesinde %24,89 oranında hisse satılmasıyla başlamıştır. Bundan yalnızca 9 yıl sonra BBVA tekrardan Garanti Bankası’nın %14,89’luk hissesini satın almıştır. Son olarak General Electric firmasına ait Garanti Bankası’nın hisselerini de satın alan BBVA, toplamda %49,85’lik bir paya sahip olmuştur. Bu payın yönetimde sunmuş olduğu güç vesilesiyle şirketin ismi 2019 senesinde Garanti BBVA olarak güncellenmiştir. Bu bilgiden yola çıkaran Garanti Bankası kimin sorusuna BBVA olarak cevap verilebilir. Ancak halen daha %50,15 oranında halka açık hisse oranı bulunmaktadır. Güncel hisse oranlarına aşağıdaki listeden ulaşılabilir.

Garanti Bankası Kimin 2