Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır_

Fakirlik belgesi maddi yardıma ihtiyaç duyduğu tespit edilen vatandaşlarımıza, kamu kurumları tarafından verilen bir yardım evrakıdır. Muhtaçlık belgesi olarak adlandırılan bu evraka sahip olmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar kişilerin devlet tarafından verilecek olan yardıma muhtaç olduğunu göstermektedir. Gerekli belgelerin yanında kişilerin taşımaları gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yetkililer tarafından yeterli görülmezse başvuran kişilere fakirlik belgesi verilmemektedir. Muhtaçlık belgesi için başvuracak kişilerin süreç esnasında neler yapmaları gerektiğine ve taşıması gereken şartlara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi olarak bilinen muhtaçlık belgesi, maddi durumu hayatını idame ettirebilmesine imkân vermeyen kişilere verilen bir belgedir. Bu belge kamu kurumları tarafından gereken değerlendirmeler yapıldıktan sonra kişilere verilmektedir. Hizmetin suiistimal edilmesini engellemek amacıyla yetkililer şartların yerine getirilmesi konusunda sert bir tutum sergilemektedir. Bu yüzden, gerçekten ihtiyacı olmayan kişilerin bu belgeyi almak amacıyla başvuru yapması önerilmemektedir. Başvuru yaptıktan sonra fakirlik belgesi almaya hak kazanan çeşitli alanlarda imtiyazlar elde edebilmektedir. Bu belgeye sahip kişiler elde edilen sosyal imtiyazların yanında para yardımı da alabilmektedir. Bu para yardımına fakirlik maaşı da denmektedir. Bu maaşın nasıl alındığını merak eden okuyucularımız “Fakirlik maaşı nasıl alınır?” sayfasını ziyaret edebilir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi nasıl alınır sorusu bu yardıma muhtaç kişiler tarafından sık sık sorulmaktadır. Muhtaçlık belgesi ve fakirlik maaşı almak için başvuru yapmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi ve bazı adımlardan geçmesi gerekmektedir. İlk olarak kişilerin ailesinin ve kendilerinin gelir durumlarını belirten bir belge doldurması gerekmektedir. Bu belgede kişilerin kendilerinin ve aile bireylerinin engel, çalışma ve eğitim durumları gibi pek çok bilgi sorulmaktadır. Başvuru belgesinin doldurulabilmesi ve fakirlik maaşı alınabilmesi için muhtarlıklardan yardım alınabilir. Belge doldurmadan önce kişilerin aşağıdaki şartlardan bazılarını karşılaması gerekmektedir.

  • Aile fertlerinin hiçbirinin muhtaçlık belgesine sahip olmaması
  • Aylık gelirin olmaması
  • Sosyal güvencenin bulunmaması
  • Gelir testinde belirli bir sınır altında olunması (Aile gelir durumunu gösterir belge)
  • Kişinin üzerinde araç, tapu ve şirket bulunmaması
  • Anne ya da babanın vesayetinde bulunan 18 yaş altında bir birey olunması
  • Yetim ya da öksüz olunması
  • %40’ın üzerinde engel durumuna sahip olunması

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi nereden alınır merak eden okuyucularımız bu başlık altında kafalarındaki soru işaretlerini giderebilmektedir. Muhtaçlık belgesi olarak da bilinen bu evrakı elde etmek isteyen vatandaşların bulundukları köy ya da mahallenin muhtarına müracaat etmesi gerekmektedir. Yapılan müracaatlar esnasında aile gelir durumunu gösterir belge ve kimlik belgeleri gibi bazı evrakların bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir sosyal güvenceye tabii olunmadığına dair onaylı belge talep edilebilir. Muhtarların özel olarak talep ettiği belgeler tamamlandıktan sonra fakirlik belgesi haricinde fakirlik maaşı başvurusu da yapılabilir.

Kredi Fırsatı
Kredi Fırsatı

Eğer fırsatı açılmazsa size ulaşabilmemiz için lütfen e-mail adresinizi yoruma bırakınız.