Ehliyet Yenileme Ücreti 2021

Ehliyet Yenileme Ücreti 2021

Ehliyet yenileme ücreti 2021 yılında güncellenmiştir. Güncel ehliyet değiştirme ücreti hakkında sayısal bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Nüfus Genel Müdürlüğü tarafından yapılan resmî açıklama dahilinde 2021 senesinde yürürlüğe giren ehliyet harç ücreti ile bilgilerin yanında ehliyet ücretlerinin nereye yatırılacağına dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Ücreti 2021

Ehliyet yenileme ücreti 2021 yılında değiştiği için ilk defa ehliyet alacak olan ya da ehliyetlerini yeniletmek isteyen kişilerin, ehliyet fiyatları ile ilgili hazırladığımız tabloyu incelemesi gerekmektedir. Tabloda bulunan ehliyet fiyatları 2021 yılında geçerli olacak ücretleridir. Ehliyet yenileme yaparken tabloda yazan ehliyet değiştirme ücreti dikkate alınmadığı taktirde işlem esnasında problem çıkabilmektedir. Herhangi bir sorun çıkmaması için ehliyet yenilemenin her adımına özen gösterilmeli ve ehliyet yenileme ücreti ödeme işlemleri aşağıda bulunan rakamlar dikkate alınarak yapılmalıdır.

 Ehliyet Yenileme Ücreti 2021  
Ehliyet TürleriDeğerli KağıtVakıf PayıToplam
Eski Tip Sürücü Belgesi13 TL2 TL15 TL
Eski Tip Sürücü Belgesi Kayıp13 TL2 TL15 TL
Yeni Tip Sürücü Belgesi225 TL45 TL270 TL

Yukarıdaki tabloda belirtildiği gibi eski tip sürücü belgesini yenilemek isteyen kişilerin 2021 yılında, 13 Türk Lirası değerli kâğıt bedeli ve 2 Türk Lirası vakıf payı olmak üzere toplamda 15 Türk Lirası ehliyet ücreti ödemesi gerekmektedir. Eski tip sürücü belgesini kaybeden kişiler için de aynı fiyatlar geçerlidir. Ehliyetin eski tip olup olmadığın anlaşılabilmesi için verilme tarihine bakılması yeterlidir. 1 Ocak 2016 tarihinden daha önce verilen sürücü belgeleri eski tip, sonra verilenleri ise yeni tip olarak kabul edilmektedir.

Yeni tip sürücü belgeleri farklı fonksiyonlara sahip olması ve üretiminin zahmetli olması ehliyet ücreti ödenirken de hissedilmektedir. Tablodan rahatlıkla görülebileceği üzere yeni tip ehliyet fiyatları 270 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Eski tip ehliyet yenileme ücreti göz önünde bulundurulduğunda bu ücret oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak kişilerin yeni tip sürücü belgelerini özenle taşımaları önerilir.

Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır?

Ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır sorusu ehliyet fiyatları konusunda bilgi sahibi olan ve ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Ehliyet yenileme ücreti ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı’nın 2021 yılında anlaşma yapmış olduğu pek çok banka aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bazı banklara vakıf bedelini almak için yetkili değildir. Hem vakıf bedelini hem de değerli kâğıt ücretini almaya yetkili bankaların tam listesini görmek için “Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır?” makalemize göz atabilirsiniz.