Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler 2021

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler, evraklar ve randevu işlemleri hakkında detaylı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz. Vatandaşların ehliyet yenileme işlemleri yaparken bu belgeleri mutlaka beraberlerinde getirmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde ehliyet değiştirme işlemleri aksayabilmekte ve küresel salgın döneminde insan hayatı risk altına girebilmektedir.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler 2021

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler Nüfus Genel Müdürlüğü tarafından yapılan resmi bilgilendirme yazısı dahilinde açıklanmıştır. Bu açıklamada bulunan ehliyet yenileme evrakları, randevu alındıktan sonra şubeye giderken götürülmelidir. Şubede kişinin getirdiği ehliyet yenileme belgeleri incelenmekte ve herhangi bir eksik olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer ehliyet yenileme işlemleri için şubeye gelen kişi, evraklardan birini eksik hazırlamışsa en kısa süre içerisinde tamamlaması gerekmektedir. Ehliyet değiştirme işleminin yapılacağı müdürlükte, sıra yoksa eksik belgeler tamamlandıktan sonra aynı gün içerisinde işlemler tamamlanabilmektedir. Ancak müdürlükte sıra çoksa ve sürücü belgesi yenileme işlemi için pek çok vatandaş bekliyorsa ne yazık ki evrakları eksik olan kişilerin tekrardan sıra alması gerekecektir. Böyle bir durumun yaşanmaması ve ehliyet değiştirme işleminin aynı gün içerisinde tamamlanabilmesi için aşağıdaki ehliyet yenileme evrakları daha önceden hazırlanmalıdır.

  1. 1 Adet Biyometrik Fotoğraf
  2. Adli Sicil Kaydı
  3. Kan grubunun ne olduğunu gösteren bir belge
  4. Sürücü Sağlık Raporu
  5. Kimlik Belgesi (Pasaport, Nüfuz Cüzdanı ya da Yeni Kimlik Kartı)
  6. Ehliyet yenileme ücreti ve Vakıf Bedeli

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nasıl Hazırlanır?

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler hazırlanırken vatandaşların kafasında pek çok soru işareti belirmektedir. Bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak ve talep edilen belgelerin en doğru şekilde temin edilmesini sağlamak için bu başlıktan yararlanabilirsiniz.

Ehliyet yenileme evrakları arasında şüphesiz en kolay temin edilebileni biyometrik fotoğraftır. Herhangi bir fotoğrafçıya gidilip 5 dakika içerisinde biyometrik fotoğraf elde edilebilir. Bunun yanında kimliği kanıtlayan pasaport, kimlik kartı ve nüfus cüzdanı gibi belgeler tüm vatandaşlarda bulunmaktadır. Kan grubu kartı ise aile hekimliklerinden hızlı bir şekilde temin edilebilmektedir. Adli Sicil Kaydı, e devlet üzerinden aynı şekilde arama yapılarak bulunabilir. Sürücü Sağlık Raporu için özel bir muayeneden geçilmesi gerekmektedir.

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü sağlık raporu, ehliyet yenileme belgeleri arasından en önemlisi olarak kabul edilebilir. Çünkü bu belge kişinin ehliyet alabilecek sağlık düzeyinde olduğunu göstermektedir. Sürücü sağlık raporu olmadan ehliyet yenileme işlemi yapılamaz.

Sürücü sağlık raporu temini için çeşitli sağlık kuruluşlarına müracaat edilebilmektedir. Kişilerin maddi durumuna göre rapor alacağı kurumu seçmesi önerilmektedir. Maddi durumun yanında belgenin temin edileceği sağlık kuruluşunun yoğunluğu ve ulaşılabilirliği de önemlidir.

Sürücü Sağlık Raporu Ücreti

Sürücü sağlık raporu ücreti hizmet alınan sağlık kuruluşuna göre değişkenlik göstermektedir. Kişi eğer aile hekiminden bu belgeyi almak istiyorsa herhangi bir ücret ödememektedir. Eğitim ve araştırma hastanelerinde ise tek hekim tarafından muayene edilen kişi 90 Türk Lirası, kurul tarafından muayene edilen kişi 300 Türk Lirası ödemektedir. Ancak devlet hastanelerinde durum farklıdır. Eğer kişi devlet hastanesinde 1 doktor tarafından bakılıyorsa 50 Türk Lirası, kurul tarafından bakılıyorsa 200 Türk Lirası ödemektedir. Bir sonraki güncellemeye kadar ödenmesi gereken ücretler bu şekilde belirlenmiştir.

Ehliyet Yenileme Ücreti ve Vakıf Bedeli

Ehliyet yenileme ücreti ve Vakıf Bedeli yapılacak ehliyet yenileme işlemleri öncesinde alınmaktadır. Alınan bu ücret her yıl değişkenlik göstermektedir. Yapılan son açıklama kapsamında 2021 yılındaki tarifeler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Ehliyet yenileme ücreti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Ödenmesi gereken ücretleri öğrendikten sonra anlaşmalı banklara paranızı yatırmak için Ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Ehliyet değiştirme işlemini yapmak için takip edilmesi gereken adımlar özetlenecek olursa: İlk olarak ehliyet yenileme belgeleri hazırlanmalıdır. Ardından ehliyet randevu işlemleri NVİ internet sitesi üzerinden tamamlanmalıdır. Sonrasında ehliyet yenileme ücreti ödeme işlemleri yapılmalı ve ehliyet yenileme için gerekli belgeler bir araya toplanmalıdır. Randevu günü geldiğinde tüm ehliyet yenileme evrakları ile birlikte müdürlüğe gidilip işlemler tamamlanabilir.