EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır, EFT Ücreti Ne Kadar?

eft nedir

EFT nedir, EFT nasıl yapılır ve EFT ücreti ne kadar gibi soruların cevabına makalemizden ulaşabilir ve EFT saatlerini öğrenebilirsiniz. İki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferi olarak tanımlanabilecek bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için takip edilmesi gereken adımlar ve ödenmesi gereken küçük bir ücret bulunmaktadır.

EFT Nedir?

EFT nedir sorusu bankalar arası para transferi yapacak pek çok kişinin aklına gelmiştir. Para transferinin nasıl yapıldığının anlaşılabilmesi için bu sorunun cevabının verilmesi gerekmektedir. Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, iki farklı banka arasında yapılan para alışverişini temsil etmektedir. Bu para alışverişinin gerçekleşebilmesi için iki bankada da vadesiz hesaplar bulunmalıdır. Bu vadesiz hesapların ikisinin de aynı bankada bulunması durumunda gerçekleşen işleme “EFT” yerine “Havale” denmektedir. Bu da EFT havale farkı hakkında bilgi vermektedir. EFT nedir sorusuna verilen cevabın ardından, bilgilerin kullanılabilmesi için EFT nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

EFT Nasıl Yapılır?

Bankalar arası para transferi yapmak isteyen kişilerin EFT nasıl yapılır öğrenmesi gerekmektedir. EFT işleminin gerçekleşebilmesi ilk olarak 2 adet banka hesabı bulunması gerekmektedir. İki farklı bankada kayıtlı hesaplardan birine erişimin bulunması şarttır. Erişim bulunan hesaptan bir diğerine para gönderilirken alıcı hesabın yirmi altı haneden oluşan IBAN numarası kullanılmaktadır.  IBAN numarası girildikten sonra doğrulama amacıyla alıcı hesap sahibinin adı ve soyadı sorulmaktadır. Bu bölüm doğru bir şekilde girildikten sonra gönderilmek istenen tutar sorulmaktadır. Bazı durumlarda tutar girmeden önce alıcı hesap numarası da sorulabilmektedir. Hesap numarası bilgisi de doğru şekilde girildikten sonra gönderilecek tutar girilmektedir. Tutarın girilmesinin ardından gönderilecek kişinin ismi, banka hesap bilgileri ve gönderilecek tutar özet olarak gösterilmektedir. Bu özete onay verildikten sonra EFT işlemi tamamlanmaktadır. Pek çok banka bu işlem için küçük bir ücret almaktadır. Bu da bizi EFT ücreti ne kadar sorusuna götürmektedir.

EFT Ücreti Ne Kadar?

EFT ücreti ne kadar diye merak edenlerin ilk olarak hangi bankalar arasında bu işlemi gerçekleştirdiklerini bilmesi gerekmektedir. Çünkü her bankanın kendine ait bir EFT komisyon ücreti bulunmaktadır. İşlem yapılacak bankalar haricinde, transfer edilecek para miktarı da EFT ücretinin değişmesine etki etmektedir. 2020 yılında kabul edilen kanun teklifine göre bankaların EFT yapılabilen kanallar üzerinden alabilecekleri maksimum komisyon bedeli aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

EFT ücreti ne kadar

Bankalar arasındaki işlemlerde para transferi için ücret alınırken banka içindeki aktarımlarda ücret alınmamaktadır. Bu da bir diğer EFT havale farkı olarak kabul edilebilir. EFT ile havale arasındaki diğer farkları merak eden ve EFT Nedir makalemizi okuyan ziyaretçilerimiz Havale Nedir yazımızı okuyabilir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabının verilebilmesi için hangi bankayla çalışıldığından hangi saatlerde aktarım yapıldığına kadar pek çok değişkenin bilinmesi gerekmektedir. Bazı bankalarda gece gündüz fark etmeksizin her an EFT yapılabilirken bazı bankalarda sadece 09.00 ve 17.00 saatleri arasında bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Detaylı bilgi almak isteyen okuyucularım EFT saatleri makalemize göz atabilir ve EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabını alabilir.