Devlet Bankaları Hangileri?

Devlet Bankaları Hangileridir

Devlet bankaları, Kalkınma ve Yatırım Bankaları, Katılım Kamu Bankaları ve TMSF Bankaları olarak üç farklı türe ayrılmaktadır. Bu türlere ait toplamda 10 banka bulunmaktadır. Devlet bankaları müşterilerine özel fırsatlar sundukları için halk tarafından merak edilmekte ve sık sık araştırılmaktadır. Devlet bankalarının özelliklerine ve merak edilen tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Bankalar her zaman müşteri sayılarını arttırabilmek amacıyla çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalar devlete ait bankalar tarafından da örnek alınmaktadır. Hem devlet destekli olması hem de farklı alanlarda hizmet vermesi sebebiyle kamu bankaları daha sık tercih edilmektedir. Bu durum da “Devlet bankaları hangileri?” sorusunun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Pek çok vatandaş devlete ait bankaların Ziraat Bankası ve Vakıfbank ile sınırlı kaldığını düşünmektedir. Ancak farklı niteliklere sahip toplamda 10 devlet bankası bulunmaktadır. Bu bankaların özel mi devlet mi olduğu sık sık sorulmaktadır. Bu tip sorulara ait en doğru bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Devlet Bankaları 2021

Devlet bankaları 2021 yılında toplam dokuz adettir. Bunların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Devletin yaptığı yatırımlar ve farklı sektörlere finansal destek sağlamak amacıyla açtığı bankalar bu artışın sebebi olarak gösterilebilir. Halk dilinde kamu bankaları olarak bilinen devlete ait bankalar, müşteri sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Bu da yatırım alanını genişletmekte ve bankalara daha fazla vatandaşa ulaşma imkânı vermektedir. Devlet bankalarına olan ilginin her geçen gün artması gelecekte bu bankaların yenilerinin faaliyete geçeceğine dair ipucu vermektedir. Bilindiği gibi Türkiye’nin en eski devlet bankası Ziraat Bankası’dır. Osmanlı döneminden beri halka hizmet vermekte olan bu banka Cumhuriyet döneminde şu anki ismini almıştır. Zaman geçtikçe Ziraat Bankası’nın yanına yeni devlet bankaları açılmış ve pek çok vatandaşın güvenle finansal hizmetlerden yararlanması sağlanmıştır.

Devlete ait bankalar üç farklı kategoride incelenmektedir. Bunlardan ilki Katılım Kamu bankaları olarak bilinmektedir. Devlete ait bankaların büyük bir çoğunluğu bu kategori altında görev yapmaktadır. Devlet tarafından yapılan yatırımlar neticesinde katılım bankalarının gelecek yıllarda artış göstereceği düşünülmektedir.

Katılım Kamu Bankaları

Katılım kamu bankaları kategorisi altından toplamda 6 tane banka bulunmaktadır. Bu bankalar sermaye tiplerine göre ikiye ayrılmaktadır. Özel sermayeli ve kamu sermayeli olarak ikiye ayrılan bankaların isimleri aşağıda listelenmiştir.

  • Albaraka Türk Katılım Bankası:
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Vakıfbank Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Türkiye Emlak Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

TMSF Bankaları

Tasarruf ve Mevduat Sigorta Fonu bünyesinde bulunan bütün banka kuruluşları devlet bankaları arasında kabul edilmektedir. Bu fon bünyesinde bulunan tüm bankalar katılım fonu ve tasarruf mevduatına sahip kişileri korumak amacıyla görevlerini sürdürmektedir. Sigorta işlemlerinde de görev yapan TMSF bankaları toplam 2 tanedir. Bu bankalar;

  • Birleşik Fon Bankası
  • Adabank, olarak listelenebilir.

Yatırım ve Kalkınma Bankaları

Devlet bankaları arasında olan son tür yatırım ve kalkınma bankalarıdır. Bu tür içerisinde toplam iki adet banka bulunmaktadır. Bu iki adet banka kuruluşların ve şirketlerin yatırım elde edebilmesi için finansman görevi görmektedir.

  • Türkiye Kalkınma Bankası
  • İller Bankası

Yatırım ve kalkınma bankaları yukarıda listelenmiştir.

Kredi Fırsatı
Kredi Fırsatı

Eğer fırsatı açılmazsa size ulaşabilmemiz için lütfen e-mail adresinizi yoruma bırakınız.