Denizbank Kimin Bankası?

Denizbank Kimin Bankası

Denizbank kimin bankası öğrenmek ve tarihte kimler Denizbank sahibi olmuş bilmek istiyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz. Ek olarak Denizbank’ın hangi amaçla kurulduğuna ve kronolojik olarak hangi dönemlerden geçtiğine yazımızdan ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en prestijli özel bankalarından biri olan Denizbank, kurulduğu günden bu yana müşteri ile bilgi paylaşımı konusunda şeffaf olmuş ve yönetimde yapılan değişiklikler hakkında halkı bilgilendirmiştir.

Denizbank Kimin Bankası?

Denizbank kimin bankası sorusunun cevabının verilebilmesi için bu kuruluşun kronolojik hayatına göz atılması gerekmektedir. Denizbank’ın kökeni cumhuriyetin ilk yıllarına dayanmaktadır. İlk olarak 1938 senesinde, denizcilik faaliyetlerine destek olmak ve ülke vatandaşlarının bu alandaki girişimlerini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Kurulduğunda Denizcilik Bankası olan ismi uzun bir süre sonra değişmiştir. 1992 yılına kadar devlet bankası olarak görevini sürdürmekte olan Denizcilik Bankası, hükümetin kendisini konsolide etmesiyle birlikte özel bir banka olma şansına sahip olmuştur. Aynı yıl içerisinde Emlak Bankası ile birleşmiş ve Denizbank sahibi değişmiştir. Bundan çok daha kısa süre sonra Zorlu Holding tarafından 1997’de devletten satın alınmıştır. Devletten satın alınmasıyla birlikte tekrardan Denizbank olarak üç subeyle hizmet vermeye başlamıştır. Bu yıldan sonra yapılan pek çok el değiştirme Denizbank kime ait sorularının artmasına zemin hazırlamıştır.

Banka, 1997 yılında Özelleştirme İdaresi’nden satın alınmasıyla birlikte hızla büyümeye başlamıştır. Bu büyüme pek çok uluslararası şirketin dikkatini çekmiştir. Milli firmaların da gözünden kaçmayan Denizbank 2002 senesinde Tarişbank bünyesine alınmıştır. Böylelikle Denizbank’ın Türkiye çapında bir kuruluş olma yolundaki engelleri hızla ortadan kalkmıştır. Dört sene geçtikten sonra 2006 yılında, Denizbank, Avrupa’nın en köklü finans şirketlerinden biri olan Dexia ile ortaklık yoluna gitmiştir. Bu ortaklığın getirdiği prestij ve ün sayesinde Denizbank dünyaca ünlü bir banka haline gelmeyi başarmıştır. Bu ün sonucunda 2012 yılında Sberbank tarafından satın alınmış ve Denizbank sahibi değişmiştir. 2014 yılını 939 Milyon Türk Lirası gibi rekor bir kar ile kapatan firma, tekrardan dikkatleri üzerine toplamıştır. Yatırımcılar tarafından sıkı bir şekilde takip edilen Denizbank son olarak 2018 yılında Emirates NBD şirketine 14.6 Milyar Türk Lirası’na satılmıştır. Dolayısıyla Denizbank kimin sorusuna verilebilecek en güncel cevap Emirates NBD şirketidir.