Banka Sınavları 2021

BANKA SINAVLARI 2021

Banka sınavları 2021 listemize göz atarak bankaların hangi tarihler ve hangi departmanlar için personel alımı yaptığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca, departmanların hangi iş alanlarında çalıştığı ve banka başvuruları sonrasında sınavlara girebilmek için ne gibi şartlar bulunduğu hakkında yazımızın devamından bilgi alabilirsiniz.

Banka sınavları her yıl belirli tarihlerde, bankaların belirlediği şartlar dahilinde yapılmaktadır. Banka personel alımı için ön başvuru yapan ve gerekli koşulları karşılayan kişiler, sınavlara girme hakkı kazanmaktadır. Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, ve Vakıfbank gibi pek çok köklü banka 2021 yılında da daha öncesinde yaptığı gibi banka personel alımı yapacaktır. Yapılacak personel alımlarında bankalarda ihtiyaç duyulan Müfettiş Yardımcısı, İhtisas Elemanı, Avukat, Memur ve Gişe Görevlisi gibi pek çok pozisyon bulunmaktadır. Bu pozisyonlarda görev yapmak isteyen kişilerin banka sınavlarının hangi tarihlerde olduğunu takip etmesi gerekmektedir.

Banka Sınavları Ne Zaman?

Banka sınavları ne zaman sorusu bu kadrolara yerleşmek isteyen ve bankacılık alanında kendini geliştirme hedefi olan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Ancak bilinmelidir ki banka sınavları tarihleri kurumdan kuruma değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden belirli aralıklarla bankaların resmi internet sitelerinin ziyaret edilmesi ve banka personel alımı ilanlarının takip edilmesi gerekmektedir. Genellikle duyurular kısmında bulunan banka sınavları tarihleri müşteri hizmetleri üzerinden de öğrenilebilmektedir.

Ziraat Bankası Sınavları

Ziraat Bankası sınavları ile ilgili bilgiler sık sık güncellenmektedir. Bu güncellemeler bankaların yeni görevlilere ihtiyaç duyduğu zamanlarda yapılmaktadır. Ziraat Bankası personel alımı ve sınavları ile ilgili en yeni güncellemelere Duyurular sayfasından ulaşılabilmektedir. Bu sayfada hangi departmanlarda kaç tane elemana ihtiyaç duyulduğuna ve banka personel alımı için niteliklere ulaşılabilmektedir. Başvuru yapacak kişilerde departmanlara özel koşullar haricinde aşağıdaki şartlar aranmaktadır.

Ziraat Bankası Sınavları için Aranan Şartlar

Ziraat Bankası sınav şartları aşağıda listelenmiştir. Bu listede bulunan özelliklere sahip olan kişiler banka personel alımı dahilinde, sınava ve mülakata katılmaya hak kazanmaktadır. Ziraat Bankası sınav konuları genel kültür, genel yetenek, alan bilgisi ve İngilizce olarak ayrılmıştır. Sınava katılan ve yeterli puanı alan adaylar mülakata girebilmektedir. Kişilerin değerlendirmeye alınabilmesi için mülakattan 60’ın üzerinde puan alması gerekmektedir.

 • 30 yaşından küçük olmak.
 • Erkek adaylar için askerlik görevinin tecilli ya da yapılmış olması.
 • Üniversitelerin 4 yıllık olan Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Matematik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Matematik, Yazılım Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Endüstri ve Sistem Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, İstatistik, bölümlerinden birinden mezun olmak.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Gerekli şartları karşılayan, sınav ve mülakatlarda yeterli puanları alan adaylar Ziraat Bankası sınav sonuçlarına yine bankanın Duyurular bölümünden ulaşabilmektedir. Sınavlar ile ilgili bilgiler Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası üzerinden de edinilebilmektedir.

İş Bankası Sınav Tarihleri

İş Bankası sınav tarihleri tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi sık sık güncellenmektedir. Ancak diğer bankalardan farklı olarak herkesin iş bulma imkanına sahip olması için “İŞ’te Kariyer” adında bir sistem kurulmuştur. İŞ’te Kariyer sayfası üzerinden ulaşılabilecek bu sistem üzerinde, isteyen herkes özgeçmiş oluşturabilmektedir. Özgeçmiş oluşturulabilmesi ve açık ilanlara başvurulabilmesi için yeni üyelik oluşturulması gerekmektedir. CV oluşturduktan sonra aşağıdaki pozisyonlar için banka başvuruları yapılabilmektedir.

İş Bankası Pozisyonlar

 • Avukat
 • Memur
 • Sistem Destek Uzmanı
 • Müfettiş Yardımcısı
 • İhtisasa Elemanı
 • Takip Memuru
 • Şoför
 • Özel Güvenlik Görevlisi
 • Sistem Uzmanı
 • Uzman Yardımcısı

Yukarıda bulunan pozisyonlardan herhangi birine girmek isteyen kişilerin ilan açıldığında ilk olarak genel yetenek sınavına girmesi gerekmektedir. Sözel ve sayısal yeteneği ölçen bu sınavda yeterli puanı alan adaylar değerlendirme kuruluna gitmektedir. Bu kurulda yapılan incelemeler ve yapılan görüşmeler sonrasında bir karara varılmaktadır. Karar olumlu sonuçlanırsa üst düzey yöneticiler ile görüşmelerin yapıldığı “Panel Mülakat” adımına geçilmektedir. Bu adımdan da olumlu sonuç alan kişiler işe alınmaktadır.  İşe alım ve İş Bankası sınav duyuruları bu sayfa üzerinden yapılmaktadır.

Garanti BBVA Sınav Tarihleri

Garanti BBVA diğer bankalarda olduğu gibi tüm işe alım işlemlerini mülakat ve yazılı sınav yaparak gerçekleştirmektedir. Banka sınavları ve diğer bilgilere Garanti BBVA’nın internet sitesinden ya da müşteri hizmetleri numarası üzerinden ulaşılabilmektedir. Garanti Bankası’nda iş sahibi olmak isteyen kişilerin duyuruları sık sık kontrol etmesi gerekmektedir. Çünkü pek çok pozisyon için sık sık alım yapılmaktadır.

VakıfBank Personel Alımları

VakıfBank işe alımlarda internet kanalını efektif olarak kullanmaktadır. Bu bankada çalışmak isteyen kişiler Vakıfbank Kariyer sayfasında bir üyelik oluşturulmalıdır. Üyeliğin oluşturulması esnasında kişilerden isim, soy isim, e-posta ve kimlik numarası gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra şifre oluşturulması gerekmektedir. Şifresini oluşturup üye olma adımlarını tamamlayan kişiler özgeçmişlerini oluşturabilir ve ilanlara başvurabilir. Banka sınavları tarihleri VakıfBank’ın hazırladığı iş ilanlarında açık bir şekilde belirtilmektedir.

Halkbank Personel Alımı

Halkbank personel alımı yaparken başvuru yapan kişilerin niteliklerine büyük önem göstermektedir. Şirketin geleceğini korumak ve müşterilere sunulan hizmetin kalitesini arttırmak amacıyla banka personel alımı esnasında hem yazılı sınav hem de mülakat yapılmaktadır. Banka sınavları ve ilanlar hakkında detaylı bilgiler Halkbank’ın kariyer sayfasında ve müşteri temsilcilerinde bulunmaktadır.